Gravitációs hullámot észleltek

Amikor két egymástól 3000 km távoli obszervatóriumban detektált, a zajtól megtisztított gravitációs hullám jeleit (6.9 msec eltolással) fedésbe hozhatták és világraszóló tudományos bejelentés történt - gondoltam Bay Zoltánra, mert a két azonos jelalak, egymást igazolva, jelösszegzésnek tekinthető, és a zajszint alatti jelösszegzésre már 1938-ban gondolt Bay Z., mellyel aztán megalapozta a radarcsillagászatot. Éppen 70 éve verte vissza a Hold felszine rádiójeleit és detektálta zajszint alatt azokat.
Tehát amikor Einstein 100 évvel ezelőtti jóslatát említjük, akkor megemlékezhetünk Bay Zoltánról is, aki nem kis részben hozzájárult ehhez a világraszóló eredményhez.
És ide kívánkozik az a gondolatom is, hogy mit mondott prof.Pungor Ernő a Bay Zoltánnak posthumus megítélt Magyar Örökség Díj átadásakor:"...A fiatal doktor Berlinbe ment kutatásait folytatni, ahol olyan tudósokkal találkozhatott, mind Planck, Einstein, vagy honfitársaink közül Szilárd, Wigner, Neumann. Neumannék útja Amerikába vezetett tovább, ... Bay Zoltán visszatért hazájába, és az otthoni mostoha feltételek között ugyancsak világraszólót alkotott." Berlin a 1920-s években a modern fizika egyik fő szellemi központja volt, de 1930-ban a berlini levegőben már érződött a zsidóságra váró életveszély, 1948 őszétől már Bay Z. is családjával menekülve Amerikában van, a George Washington Egyetemre hívták meg professzornak.
A LIGO Hanford Observatory az USA észak-nyugati részén Seattle közelében épült, a LIGO Livingston pedig New Orleans fölött kb.70 km-el, tehát délen és közel 30 fokkal keletebbre fekszik. A LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) két egymásra merőleges, 4 kilométer hosszú „fémkar" hosszváltozását méri, amely tulajdonképpen egy -egy 4 km hosszú 1m átmérőjű vákumcső. A fémkarokon 400x fut végig a lézer sugár, így olyan mintha 1600km hosszú lenne. És mint Bay Zoltántól tudjuk, hogy az 1 méter az = a fény 1/299792458 -cad secundum idő alatt megtett útja vákumban. Tehát pl.egy 0.1 msec széles lézer impulzus ~533 mikroszekundum alatt teszi meg az 1600 km-es utat és a LIGO, ezt az időt másogpercenként 1000x is mintavételezheti akár pikoszekundumos pontossággal. A két fekete lyuk összeolvadásakor keletkezett a földünkön felfogott gravitációs hullám 0,2 sec-ig ideig tartott. Viszont a tengernyi adat feldolgozása és a tudósok következtetéseinek bizonyossága szeptembertől (az észlelés időpontjától: 2015. szeptember 14-én, a.m.9:51 UTC), februárig a világraszóló tudományos bejelentésig, 5 hónapig tartott.