Rádió vezérlő

Ha már létrehoztuk a digitális synthézer oszcillátort, hangoljuk a rádiót digitálisan. A folyamatos hangolást a hagyományos forgókondenzátorral végeztük és az oszcillátor frekvenciáját digitális számlálóval megmérve, állitjuk be a dekádkapcsolókon a mért értéket a stabil kvarcvezérelt vételhez.

Ezzel szemben ha a  synthezer vezérlését közvetlenül egy fel/le számlálóláncra bizzuk, melyet kétcsatornás inkrementál szögadóval egy iránydiszkriminátoron keresztül "kvázi folyamatosan hangoljuk" -egy új rádió hangolási rendszer alkottunk, elbúcsuzva a forgókondenzátortól. Pár év után a mikroprocesszorok megjelenésével ugyanezt az elvet firmware programba megfogalmazva, lecseréltük az MSI TTL sorozat IC-it .

Az inkrementál szögadó tárcsája 90 osztású volt, de a két (A&B) csatorna (k*pi/2) eltolásával 360 lépés/fordulatra lehetett növelni.
Ez volt az első olyan feladat, amit tojáshéjasként saját magamnak fogalmaztam meg, és meg is oldottam. Jó volt most rátalálni. A 70'-s évek megoldása LSI TTL  elemekkel valósítottam meg, a 80' évek elején, az új kollégák az Intel 8085-s processzorral, aztán Hitachi  hd64180-s processzorral újratervezték.   4x_iranydiszkriminator.pdf (421 kB)

Ez volt az első olyan feladat, amit tojáshéjasként saját magamnak fogalmaztam meg, és meg is oldottam. Jó volt most rátalálni. A 70'-s évek megoldása LSI TTL  elemekkel valósítottam meg, a 80' évek elején Intel 8085-s processzorral, aztán Hitachi  hd76160-s processzorral:   4x_iranydiszkriminator.pdf (421 kB)
 

 

 

 

 
 
 



Olvass tovább: https://hpali2.webnode.hu/tanulmanyaim/foiskola-egyetem/

A mikroprocesszoros rádióvezérlő hardvere a további frekvencia tartományú vevőkészülékekbe is beépült (0,01- 30MHz REV vevő az első, majd VREV és UREV)

A NYÁK-on látható nagy furat a forgatógomb tengelycsapágyának ad helyet, mely a fém előlapra van szerelve. A forgatógomb belső felén körgyűrűn van kialakítva a 90 osztás. A furattól jobbra látható a két (A&B) csatorna reflexiós optocsatolója.